środa, 18 września 2019

Augusta Docher - Rozdroża

Tytuł: Rozdroża
Seria: Z klas(yk)ą tom 1
Autor: Augusta Docher
Wydawnictwo: Editiored
Data wydania: 14 sierpnia 2019
Stron: 376

Z klas(yk)ą w łóżku. Rozdroża na motywach "Dziwnych losów Jane Eyre" Charlotte Brontë

Jane Eye po stracie przyjaciółki pragnie rozpocząć nowe życie. Opuszcza Nowy Jork, by przenieść się do angielskiego majątku Thornfield Hall, miejsca, w którym czas się zatrzymał. Ma tam sprawować opiekę nad córką sir Edwarda Fairfaxa Rochestera, właściciela dworu. Dzięki swojemu oddaniu zyskuje sympatię małej Adelki, a bezkompromisowym podejściem do obowiązków budzi jednocześnie irytację i szczery podziw Rochestera. Mimo trudnych początków - wbrew woli Edwarda i rozsądkowi Jane -między bohaterami rodzi się coś więcej...


Ponadczasowa opowieść w nowej odsłonie - o tym, jak samotność łączy pozornie różnych od siebie ludzi, a szaleństwo zmieszane z pożądaniem prowadzi do tragedii. Czy ta historia ma szansę na szczęśliwe zakończenie?

Pierwsza część cyklu Z klas(yk)ą w łóżku to fanfic na motywach najbardziej znanej powieści jednej z sióstr Brontoe. Czy można tu mówić o profanacji? Oczywiście! Herezji? Bez wątpienia! Bezczelności? Jak najbardziej! Pozwól sobie na odrobinę szaleństwa i daj się porwać niepoprawnej guilty pleasure. Wraz z Jane Eye poznaj tajemnice skrywane za grubymi murami Thornfield Hall.
źródło opisu: editio.pl/

Ze wstydem muszę przyznać, że nie miałam okazji czytać „Dziwnych losów Jane Eyre” Charlotte Brontë, ale za to z wielką przyjemnością, jak zwykle z resztą, zabrałam się za powieść Augusty Docher. Byłam bardzo ciekawa tej powieści i w gruncie rzeczy nawet cieszyłam się, że nie przeczytałam książki Charlotte Brontë, ponieważ pozwoliło mi to odbierać, powieść na świeżo, bez poczucia, że jest ona profanacją, czy podróbką.

Akcja w powieści rozgrywa się w teraźniejszości w angielskim miasteczku. Jane zamknięta w sobie, szara myszka otrzymuje pracę guwernantki w wielkiej posiadłości. Jej pracodawca jest niezbyt miłym osobnikiem, którego bardzo trudno zadowolić. Tu trzeba nadmienić, że nasza bohaterka również nie należy do osób miłych i potulnych, więc z całą pewnością dojdzie do próby charakterów. Mimo ogromnych różnic okazuje się jednak, że para zakochuje się w sobie, jednak nie wiedzą, że przeszłość nie daje tak łatwo o sobie zapomnieć, a każde kłamstwo ma krótkie nogi. W posiadłości zaczynają dziać się bardzo dziwne i straszne rzeczy. Czy Jane poradzi sobie z przeciwieństwami, a może zostawi wszystko, do czego zdążyła się już przywiązać i przerażona ucieknie z krzykiem?

Po lekturze najnowszej powieści Augusty Docher nabrałam niesamowitej ochoty na przeczytanie Dzieła C.Brontë. Fabuła mnie bardzo wciągnęła i zauroczyła, ale denerwował mnie fakt, że nie mam pojęcia, kto jest jej autorem. Czy wątki, które tak mi się spodobały, wyszły spod pióra A. Docher, a może to angielska powieściopisarka była ich pomysłodawczynią?

Początkowo nie nastawiałam się na jakieś szczególnie intensywne emocje podczas lektury i na wstępie nie zostałam nimi porażona. Miałam więc czas na dokładne analizowanie tekstu, a co za tym idzie na czepianie się szczegółów. I tym, co zwróciło moją uwagę, był język, jakim posługiwała się autorka i bohaterowie, który zupełnie nie pasował mi do czasu, w jakim została obsadzona fabuła. No bo kto w dzisiejszych czasach nazywa swoją kochankę — kochanicą? Takich sytuacji było naprawdę bardzo dużo i nim zdarzyłam wciągnąć się w fabułę, bardzo mi to przeszkadzało. Czy był to zabieg celowy? Nie wiem, ale po pewnym czasie się do tego przyzwyczaiłam, albo po prostu ignorowałam, skupiając się na tych ciekawszych aspektach powieści.

Jak już wspomniałam, nie mogę odnieść się do tego, jak powieść Augusty Docher wypada na tle oryginału, ale mogę śmiało powiedzieć, że dla czytelnika nieznającego powieści C. Brontë, „Rozdroża” będzie bardzo interesującą przygodą, czasami delikatnie irytującą i zabawną, ale lekką i bardzo pozytywną.


★★★★★★✩✩0 komentarze:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoje odwiedziny. Skoro jesteś już tutaj, będzie mi miło jeżeli zostawisz po sobie komentarz :)

© Pośredniczka książek, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena