czwartek, 2 maja 2019

Stephen King- Carrie

Tytuł: Carrie
Tytuł oryginału: Carrie
Autor: Stephen King
Tłumaczenie: Danuta Górska
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 17 maja 2014
Stron: 253


Jak długo można być wyśmiewanym i poniżanym? Ile cierpienia fizycznego i psychicznego może znieść na pozór zwyczajna nastolatka? I co się stanie, kiedy granica zostanie przekroczona?Carrie White jest inna niż jej rówieśnicy. Nie chodzi na prywatki, nie interesują się nią chłopcy, stanowi obiekt kpin i docinków. Matka – religijna fanatyczka – za wszelką cenę usiłuje uchronić ją przed grzechem. Pewnego razu Carrie się jednak buntuje i idzie na szkolny bal. Gdy tam pada ofiarą okrutnego żartu, rozpętuje się piekło… 


Długo mi zeszło, zanim sięgnęłam po Stephena Kinga. Naczytałam się o samym autorze i o jego dziełach, ale nie mogłam się zdecydować, bo opinie o tej książce są różne jak świat długi i szeroki. A to, że długie opisy, a to, że trochę przynudza, że to i tamto, trochę mnie to zniechęcało. Z drugiej strony ciekawiło mnie, co też kryje się w książkach autora, którego okrzyknięto mistrzem horroru. Mimo że ta książka od dłuższego czasu czekała na mojej półce, w końcu postanowiłam się za nią zabrać. Wybór „Carrie” spośród innych tytułów Kinga nie był przypadkowy. Jest to książka niezbyt długa, która jest jednocześnie jego debiutem, a zatem zaczęłam przygodę z twórczością autora od samego początku.


„Carrie’’ S. Kinga, zaciekawiła mnie od pierwszych stron, jednak nie wystraszyła, nie przeraziła, nie wywołała żadnych z tych pożądanych w świecie horrorów emocji. Pojawił się natomiast cały wachlarz zupełnie niespodziewanych uczuć. Było mi żal głównej bohaterki, nękana i poniżana przez rówieśników nie potrafiła się odnaleźć w szkolnym środowisku. Zachowanie dzieciaków ze szkoły było skandaliczne i w moim odczuciu zasłużyli sobie na to, co ich spotkało. Carrie nie znalazła też oparcia u własnej matki, która była religijną fanatyczką i wmawiała córce, że jest owocem wielkiego grzechu i złem w czystej postaci co również wywołało moją złość i oburzenie.

Akcja książki jest dynamiczna, bohaterowie autentyczni, a momenty prawdziwie poruszają. Nie jest zbyt zaskakująca, możemy domyślić się, jak zakończy się ta historia, zanim doczytamy książkę do końca. Nie brakuje jednak napięcia, książka jest ciekawa i wciągająca, co gwarantuje udaną lekturę i miło spędzony czas. Polecam.


★★★★★★✩✩

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoje odwiedziny. Skoro jesteś już tutaj, będzie mi miło jeżeli zostawisz po sobie komentarz :)

© Pośredniczka książek, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena