środa, 8 maja 2019

Daria Skiba- Dlaczego, mamo?

Tytuł: Dlaczego, mamo?
Autor: Daria Skiba
 Wydawnictwo: Videograf 
Data wydania: 27 lutego 2019
Stron:  320Kobieta jest w stanie znieść wiele, ale nie wszystko…

Nastoletnia ciąża zawsze jest zaskoczeniem. Tak samo było w przypadku Marleny, dla której stan błogosławiony był początkiem zmian. Całe jej życie przewróciło się do góry nogami, kiedy ona starała się walczyć… Ile trudu wymaga wychowanie dziecka dla kogoś, kto sam nim wciąż jest? I jak wiele może znieść nastolatka, której życie nie raczyło oszczędzić?
„Dlaczego, mamo?” to opowieść nie tylko o macierzyństwie, ale także o sprawach z nim związanych, o których na co dzień się nie mówi. [Opis wydawnictwa]

Ciąża zarówno ta pierwsza, jak i kolejne, a potem odnalezienie się w roli matki, nie jest wcale prostą sprawą. Gdy Marlena musiała się zmierzyć z rzeczywistością, nie czuła się gotowa do nowej roli, która przerosła również jej partnera. Nagle, przez jeden błąd, wszystkie jej plany i marzenia legły w gruzach, a ona, zamiast zastanawiać się, na jakie udać się studia, jest zmuszona wybierać ubranka i wózek dla dziecka. Czy dziewczyna poradzi sobie z konsekwencjami swoich dotychczasowych wyborów?

"Podjętych w życiu decyzji nie można żałować, należy się nauczyć z nimi żyć i je w pełni akcpetować. Tylko wtedy można osiągnąć spokój ducha"

Daria Skiba, ur. 1991. Z wykształcenia Technolog Żywności i Żywienia Człowieka, absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Jest autorką bloga Kraina Książką Zwana, zadebiutowała w roku 2018 powieścią "Uwolnij mnie". Prywatnie, roztańczona mama prześlicznej Leny uwielbiająca czekoladę. Kieruje się zasadą "wszystko jest możliwe, trzeba w to tylko mocno wierzyć"

Marlena jest postacią bardzo wyraźną, ale również nieco chaotyczną. Wcale nietrudno dostrzec w niej najmłodszą córeczkę, którą momentami przerasta sytuacja, na co dziewczyna reaguje nieco histerycznie. Jednak jej zachowanie nie wynika tylko z wieku. Jej spokojne i beztroskie życie nagle się posypało. Ojciec dziecka zostawił ją samą z problemem. Wcześniej dość popularna w szkole, teraz musi radzić sobie z szykanami i bezwzględnością rówieśników. Nagle ma być odpowiedzialna za nowego człowieka. Do tego wszystkiego dochodzi, zbliżająca się wielkimi krokami matura, no i oczywiście zmieniające się ciało, a wraz z nim burza szalejących hormonów. Można zwariować prawda? Właśnie takie wrażenie sprawiała czasami Marlena.  Przystosowanie się do nowego życia, zajęło jej trochę czasu,a gdy już jej się to udało, los zadrwił z niej po raz kolejny.

Najnowsza powieść Darii Skiba nie jest pozycją, która wciągnęła mnie od pierwszych stron, wręcz przeciwnie. Po bardzo interesującym początku, kiedy to Marlena dowiaduje się o ciąży, autorka skupiła się na opisywaniu wewnętrznych rozterek swojej bohaterki, co nieco uśpiło moją czujność. Muszę przyznać, że humory Marleny czasami strasznie mnie denerwowały, był nawet moment, że miałam chęć odłożyć książkę bez jej dokończenie. Na szczęście wtedy autorka przypominała mi, w jakim stanie umysłu znajduje się jej bohaterka, a co za tym idzie, wiele potrafiłam jej wybaczyć. Później było już tylko lepiej, pojawiły się nowe wątki, bohaterowie, a akcja nabrała tempa. Na uwagę zasługuje również zakończenie powieści, które było absolutnie niespodziewane i to właśnie dzięki niemu książka na długo nie pozwala o sobie zapomnieć.

"Dlaczego, mamo?" jest opowieścią nastolatki, która musiała bardzo szybko dorosnąć. To historia kobiety, która stara się poskładać swoje życie od nowa. To relacja matki, która na własnej skórze przekonuje się, że macierzyństwo to nie tylko uśmiechy i gaworzenie ukochanego dziecka. "Dlaczego, mamo?" jest powieścią, która porusza tematy trudne i wyjątkowo delikatne, ale wymagające ich nagłaśniania. Ta książka może nie tylko otworzyć nam oczy na uczucia targające młodymi matkami, ale i  dać im  nadzieję, że wszystko może się ułożyć, a posiadanie dziecka w tak młodym wieku, wcale nie musi okazać się katastrofalne w skutkach. Polecam ją wszystkim kobietom, niezależnie od wieku, stanu cywilnego oraz posiadanego potomstwa.

★★★★★★


Do 12.05.2019 na Facebooku trwa konkurs, w którym możecie wygrać "Dlaczego, mamo?"(klik). Zapraszam!0 komentarze:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoje odwiedziny. Skoro jesteś już tutaj, będzie mi miło jeżeli zostawisz po sobie komentarz :)

© Pośredniczka książek, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena