niedziela, 23 września 2018

Katarzyna Berenika Miszczuk - Wilk, Wilczyca (Recenzja serii)


Tytuł: Wilk, Wilczyca
Cykl: Wilk
Autor: Katarzyna Berenik Miszczuk
Wydawnictwo: W.A.B
Data wydania: 22 sierpnia 2018
Stron: 320, 416

Margo Cook to zwyczajna nastolatka. Pewnego dnia przenosi się razem z rodzicami z Nowego Jorku do miasteczka Wolftown położonego w głębi olbrzymiej puszczy. Od przeprowadzki dręczą ją koszmary, w których ucieka przez las przed groźnym prześladowcą. W szkole poznaje lekko zwariowaną Francuzkę Ivette Reno oraz intrygującego outsidera Maksa Stone'a. Jaki mroczny sekret skrywa Max? Jaki mroczny sekret skrywa Wolftown? Czy sny Margo mają z tymi zagadkami jakiś związek? Być może poznamy odpowiedź, gdy na niebie pojawi się księżyc w pełni...
http://www.wab.com.pl

Tę serię miałam przyjemność czytać już drugi raz i zastanawiałam się, czy może moja pierwsza reakcja nie była lekko przesadzona, czy po takim czasie i nie mając przed sobą niewiadomej odnośnie do zakończenia, proza autorki wyda mi się równie ciekawa, jak za pierwszym razem. Po opisie i tytule można dojść do wniosku, że jest to kolejna pozycja o wilkołakach dla nastolatków, dla odmiany, tym razem w polskim wydaniu. Klątwy, księżyc w pełni i ludzie zmieniający się w potwory znamy z wielu mniej lub bardziej popularnych pozycji dla młodzieży. Być może Katarzyna Berenika Miszczuk w wieku lat piętnastu, gdy pisała swój debiut, czerpała pomysły z takich pozycji, jednak według mnie udało jej się stworzyć coś unikatowego i zapadającego w pamięć.

„Czuję się jak powietrze. Jestem, ale mnie nie ma.”

Fabuła na pierwszy rzut oka jest niezbyt skomplikowana i dość przewidywalna i początkowo faktycznie taka jest, jednak autorka już w tak młodym wieku wiedziała, jak zainteresować czytelnika i sprawić mu nie lada przyjemność swoją twórczością. Najciekawsze, czyli rozwiązanie tajemnicy poznajemy oczywiście dopiero w ostatnich rozdziałach i muszę przyznać, że owo rozwiązanie jest naprawdę bardzo zaskakujące i niezwykle zachęca do lektury kolejnego tomu tej serii.

Gdy zaczęłam czytać pierwszy tom serii, nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że książka, którą trzymam w dłoniach, jest kopią słynnej powieści S. Meyer pt. "Zmierzch". Wiele sytuacji, a nawet przemyślenia głównej bohaterki dotyczące przeprowadzki i nowego życia w szkolnych realiach było bardzo podobne w obu dziełach. W „Wilczycy” to podobieństwo nie było już tak rażące, a autorka pokazała, że nie zamierza pisać kolejnej wersji książki, która kiedyś już powstała.

Przyznam, że początkowo miałam pewien problem z utożsamieniem się z Margo. Jest ona postacią dość lekkomyślną i bardzo upartą, nierzadko nie myśli o konsekwencjach swoich zachowań, a to biorąc pod uwagę jej sytuację, jest nie lada problemem. Max z kolei, raz jest tajemniczy i nieosiągalny, by za moment stać się oddanym i bardzo przystępnym młodzieńcem, ty autorce zabrakło nieco konsekwencji podczas kreacji tej postaci, trochę tak jakby nie mogła się zdecydować czy mamy do czynienia z niegrzecznym chłopcem, czy łagodnym chłopakiem z sąsiedztwa. Myślę, że na mój odbiór bohaterów niemały wpływ ma wiek, nie tylko mój, ale i samej autorki, gdy tworzyła swoje historie, oraz jej postaci.

Po lekturze tomu pierwszego byłam zawiedziona tym , że świat wilków został opisany raczej oględnie, a fabuła rozgrywała się bardziej w ludzkim świecie. Dosyć szczegółowo poznajemy życie głównych bohaterów, jednak o wilkach dowiadujemy się stanowczo za mało. W tomie drugim zostałam całkowicie usatysfakcjonowana w tej kwestii, nie tylko poznałam pozostałych członków stada, ale dowiedziałam się wielu ciekawych faktów związanych z ich wilkami.

Seria „Wilk” Katarzyny Bereniki Miszczuk jest cyklem powieści kierowanym zdecydowanie do młodzieży, chociaż i starszy czytelnik może spędzić z nią miło czas. Pomimo wielu wad nie można nie docenić ciekawego pomysłu autorki, który zdecydowanie się wyróżnia pośród powieści o wilkołakach. Jeżeli gustujesz w książkach z gatunku romans paranormalny, to ta pozycja z pewnością Cię nie zawiedzie.

★★★★★★✩✩✩

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoje odwiedziny. Skoro jesteś już tutaj, będzie mi miło jeżeli zostawisz po sobie komentarz :)

© Pośredniczka książek, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena