środa, 6 grudnia 2017

Alice Feeney-Czasami kłamię


Tytuł: Czasami kłamię
Autor: Alice Feeney
Wydawnictwo: W.A.B
Data wydania:23 października 2017
Stron: 400


Są trzy rzeczy, które powinniście wiedzieć o Amber Reynolds. Pierwsza: jej mąż już jej nie kocha. 
Amber jest w śpiączce (rzecz druga), w którą zapadła po wypadku samochodowym. Jej ciało jest nieruchome, ale umysł pracuje na najwyższych obrotach, starając się odtworzyć minione dni i tygodnie. Siniaki i obrażenia na jej ciele wskazują, że nie był to nieszczęśliwy zbieg okoliczności, lecz celowe działanie. Głównym podejrzanym jest jej mąż. Ale w tej opowieści nic nie jest proste, bo (rzecz trzecia) Amber czasami kłamie. 
https://merlin.pl/czasami-klamie-alice-feeney/7692756/Kłamstwa, kłamstewka, każdy z nas CZASAMI KŁAMIE. Czasami tylko nie mówimy prawdy, czasami nie mówimy nic. Ale to wszystko, każda decyzja, każdy błąd niesie ze sobą konsekwencje. A Ty, jak często kłamiesz?

W Boże Narodzenie Amber Reynolds, trzydziestopięcioletnia prezenterka radiowa, trafia do jednego z londyńskich szpitali. Jest w śpiączce, jednak częściowo zachowuje świadomość-przysłuchuje się rozmowom pracowników szpitala oraz odwiedzających ją gości, w tym męża Paula i siostry Claire, którzy nie wiedzieć czemu przestali darzyć się wzajemną sympatią. Poza potłuczeniami typowymi dla wypadku samochodowego lekarze znajdują na ciele Amber siniaki i urazy wskazujące na doznaną przemoc fizyczną. Kobieta za wszelką cenę próbuje przypomnieć sobie, co się wydarzyło, zanim zapadła w śpiączkę, lecz jej pamięć jest pełna luk, a koszmarne sny mieszające się z mglistą rzeczywistością utrudniają ułożenie kolejnych elementów w logiczną całość. Tym bardziej kiedy do gry wkraczają policja, niezrównoważony były chłopak Edward i ujawnione zostają tajemnicze pamiętniki z przeszłości znalezione na strychu...
Co łączy tragiczny wypadek z dzieciństwem Amber? Co jest jawą, a co jedynie jej złudzeniem? I przede wszystkim, co robić, kiedy okazuje się, że czasami najtrudniej jest zaufać samemu sobie?

Alice Feeney brytyjska pisarka i dziennikarka, przez 15 lat pracowała dla BBC News jako wydawca, reporterka i producentka. W 2016 roku ukończyła kurs pisarstwa organizowany przez Faber Academy w Londynie. „Czasami kłamię” to jej pierwsza książka.

NIGDY W ŻYCIU nie chciałabym znaleźć się w takim stanie. Uwięziona we własnym ciele. Wszystko słyszę, wszystko rozumiem,a jedyne co mogę zrobić to krzyczeć, krzyczeć z całych sił i pozostać nieusłyszaną. To jak najgorszy koszmar, z którego nie można się obudzić. Jak otchłań, która pochłania i doprowadza do obłędu. Chcę żeby to się już skończyło, chcę umrzeć, ale przecież chce żyć.

Amber Reynolds pogrążona jest w śpiączce. Poznajemy ją dzięki wspomnieniom i majakom sennym, które ją nawiedzają. Amber pracuje jako prezenterka radiowa, jej najlepszą i jedyną przyjaciółką jest Jo, z siostrą różnie jej się układa. Amber jest raczej skromna, spokojna, ładna choć nie podkreśla swojej urody. Łatwo wcielić się w jej postać. Choć niekoniecznie chciałabym znaleźć się na jej miejscu.

Akcja książki nie ogranicza się do szpitalnego pokoju, w którym leży nasza bohaterka. Dzięki pojawiającym się retrospekcjom wychodzimy daleko poza szpital, podróżujemy w czasie, poznając Amber i szereg wydarzeń, które doprowadziły ją do miejsca, w którym się znajduje.
Niezliczone kłamstwa, tajemnice odkrywane bardzo ostrożnie i bez pośpiechu trzymają w napięciu do samego końca.

Nie lubię, kiedy akcja książki rozbita jest na „teraz” i ,,wtedy". Często wprowadza to chaos i niepotrzebne uczucie zagubienia. A tutaj autorka zastosowała podział na „teraz” i „wtedy” i jakby tego było mało to „wtedy” podzieliła na ,,wtedy- kilka dni temu” i ,,wtedy- wiele, wiele lat temu” i zrobiła to po mistrzowsku. Nie ma chaosu, uczucia zagubienia, wszystko ładnie układa się w logiczną całość, aż w pewnym momencie odkryłam jedną wielką manipulację. Autorka celowo pominęła kilka istotnych faktów, których późniejsze odkrycie zdumiewa. Tak się dałam nabrać i zwieść pozorom.

Już nie pamiętam kiedy przeczytałam książkę na jednym wdechu, a tej po prostu nie mogłam odłożyć i żal mi, że to już koniec. „Czasami kłamię” Alice Feeney jest najlepszym debiutem, jaki kiedykolwiek czytałam. Gorąco polecam.★★★★★★

14 komentarze:

 1. Ta książka jest moim czytelniczym priorytetem.:)

  OdpowiedzUsuń
 2. O książce dużo słyszałam i z chęcią przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo miło wspominam tę lekturę. Chociaż nie ukrywam, że preferowałabym jednoznaczne zakończenie, bo nie lubię się domyślać. ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo dobrze wspominam czytanie książki oraz jej finał :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta książka naprawdę mnie intryguje i jestem bardzo ciekawa fabuły. Na pewno wkrótce przeczytam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Od jakiegoś czasu książka czeka na mojej półce :) Mam nadzieję, że w końcu uda mi się po nią sięgnąć ;d

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo chcę ją przeczytać, bo książki które nie pozwalają się oderwać od siebie są warte uwagi ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Tyle osób chwaliło tą książkę że nie mogłam się opanować i ją kupiłam - teraz czeka grzecznie na swoją kolej :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja też muszę koniecznie przeczytać tą książkę, zwłaszcza po takiej recenzji. :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam w planach tę książkę, a Twoja recenzja tylko utwierdza mnie w tym, że warto ją przeczytać :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Książka ma masę pozytywnych opinii i powiem szczerze że mam ja w planach. Dziękuję za recenzję.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciekawa fabuła, mnóstwo intryg, zwrotów akcji i zaskakujących elementów. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Już się pozytywnych opinii na temat tej książki naczytałam, ale sama myślałam, że raczej nie jest dla mnie. Do czasu tej recenzji, bo teraz narobiłaś mi ochoty na przeczytanie tego tytułu. xD Już ten zabieg z "wtedy" i "teraz" przeżyłam w książkach, ale się w nich nie gubiłam, kiedy było to dobrze poprowadzone, jednak też zdarzały się przypadku, iż szło się pogubić... ;/
  Pozdrawiam Lex May

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoje odwiedziny. Skoro jesteś już tutaj, będzie mi miło jeżeli zostawisz po sobie komentarz :)

© Pośredniczka książek, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena