wtorek, 24 października 2017

Don Winslow - Skorumpowani

Tytuł: Skorumpowani
Autor: Don Winslow
Wydawnictwo: HarperCollins
Data wydania: 27 września 2017
  Stron: 592


Zawsze wiemy, jak coś się zaczęło, ale nigdy nie możemy przewidzieć, jak się skończy. 
Denny Malone nie ma wielkich marzeń, chce po prostu być dobrym gliną. Nazywany królem północnego Manhattanu, wielokrotnie nagradzany nowojorski sierżant policji, jest rzeczywistym dowódcą grupy Da Force. To najlepsi z najlepszych, najbystrzejsi i najbardziej bezwzględni funkcjonariusze, elitarny zespół o nieograniczonych uprawnieniach, powołany do zwalczania gangów, handlu narkotykami i bronią. Przez osiemnaście lat służby, dniem i nocą, Malone, zawsze na pierwszej linii, widział zbyt wiele. Bestialsko okaleczeni ludzie, zmasakrowane zwłoki, przerażeni świadkowie to jego codzienność. Służył i chronił, jak najlepiej potrafił, w mieście zbudowanym na wybujałych ambicjach i korupcji.
Tylko nieliczni wiedzą, że Denny Malone ma brudne ręce. Wraz z kolegami ukradł kilka milionów dolarów – w narkotykach i gotówce – zdobytych podczas największego policyjnego nalotu w historii Nowego Jorku. Teraz Malone znalazł się w sytuacji bez wyjścia, coraz mocniej naciskany przez agentów federalnych, rozdarty między poczuciem zawodowej odpowiedzialności i lojalnością wobec kolegów, rodziny i ukochanej kobiety. Chce wyjść z tej historii cało, ocalić ciało i duszę, ale w mieście wstrząsanym kolejnymi gwałtownymi zamieszkami na tle rasowym nikt nie jest bezpieczny.
 www.harpercollins.pl

Korupcja jest powszechna. Koperty przechodzą z rąk do rąk. Czy da się z tym walczyć i pozostać nieugiętym? Czy  łapówki można podzielić na te dobre i  na te złe?

Don Winslow to autor dziewiętnastu popularnych i wielokrotnie nagradzanych bestsellerów, między innymi The Cartel, Z psich pazurów, Savages: ponad prawem, The Winter of Frankie Machine. Wszystkie stały się światowymi hitami i zajmowały pierwsze miejsce na listach najlepiej sprzedających się tytułów, a kilka z nich było również podstawą scenariuszy filmów akcji. Don Winslow w przeszłości pracował jako prywatny detektyw, szkolił antyterrorystów, był konsultantem procesowym. Obecnie mieszka w Kalifornii.

Denny Malone jest ulepiony z tej samej gliny co jego ojciec „Gliniarz bohater, syn gliniarza bohatera". Facet z jajami. Urodził się, by służyć i bronić. Policjant, sierżant z elitarnej Jednostki Specjalnej Manhattan Północ Task Force, pracują tam najlepsi z najlepszych, nazywają siebie królami. Malone jest królem w swoim rewirze, budzi lęk i szacunek. Razem z nim zwiedzamy to miasto ulica po ulicy, kwartał po kwartale, poznając ich historię, historię króla i jego królestwa.

„Malone i Task Force to nie byli pierwsi z brzegu gliniarze. Facetów w niebieskich mundurkach jest trzydzieści osiem tysięcy. Denny Malone i jego ludzie należeli do jednego procenta z jednego procenta z jednego procenta. Byli najbystrzejsi, najtwardsi, najszybsi, najdzielniejsi, najlepsi i najgorsi.”

Malone to dobry glina, ale pewnego dnia przekracza granicę a później kolejną i tak krok po kroku, jedna granica za drugą. Za każdym razem obiecuje sobie, że to już ostatnia. Za każdym razem okłamuje sam siebie. I dobrze o tym wie. Ile jeszcze zostało tych granic?


Akcja książki jest na wysokim poziomie, cały czas się coś dzieje, ale nie wprowadza to chaosu. Autor ukazuje policyjną robotę z punktu widzenia samych mundurowych. Czytamy o tym, co jest nam dobrze znane, ale też o sprawach, o których nie mamy pojęcia. Widzimy ulice, niebezpieczne, pełne dilerów, ćpunów i dziwek a wielu z nich widzimy martwych na tych ulicach, jesteśmy świadkami domowych awantur, pojedynków między gangami, które zwykle źle się kończą. Pomiędzy tym wszystkim widzimy policjantów, którzy każdego dnia muszą mierzyć się z tą rzeczywistością. Nigdy nie wiedzą, co dziś się wydarzy i czy jutro będą tymi samymi ludźmi. Czy w ogóle będzie jakieś jutro.


„W tej robocie przechodzi się przez mnóstwo drzwi. Prawie wszystkie są podobne do siebie i szybko się o nich zapomina. Ale tych drzwi Malone nie zapomni nigdy.
Cała rodzina nie żyła: ojciec, matka i troje małych dzieci w wieku od trzech do siedmiu lat - dwóch chłopców i dziewczynka. Dzieci zostały zabite strzałem w tył głowy. Dwoje dorosłych to samo, choć najpierw porąbano ich maczetami. Krew tętnicza zapryskała wszystkie ściany.”

„Skorumpowani” Dona Winslowa to pierwsza książka tego autora, jaką przeczytałam, ale wiem na pewno, że nie ostatnia. Nie wiedziałam czego się spodziewać, książka jest niesamowicie wciągająca, nie mogłam się od niej oderwać. Były momenty przerażenia i niedowierzania, ale i takie, że śmiałam się w głos. Gdybym mogła opisać tę książkę jednym zdaniem, napisałabym, że jest tak za*****ta, że nie możecie jej nie przeczytać.
Dodam jeszcze, że polecam gorąco!

8 komentarze:

 1. Już miałam sobie odpuścić tę powieść aż tu nagle zobaczyłam "Savages: ponad prawem". Czy to nie na podstawie tej książki powstał film z Blake Lively?

  Ksiazkowa-przystan.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. filmu nie widziałam ale teraz będę musiała :-) a książka no cóż nie odpuszczaj :-)

   Usuń
 2. To chyba niestety nie moja tematyka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Widzę, że książka wywołała w Tobie całą gamę emocji, a takie tytuły to, coś dla mnie:)
  kocieczytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię czytać o różnego rodzaju elitarnych jednostkach specjalnych ;) To może być coś wartego uwagi

  OdpowiedzUsuń
 5. chyba zbyt powazny temat jak dla mnie, dlatego podziekuje :)))
  http://teczowabiblioteczka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Przekonałaś mnie, książkę dołączam do swojej listy. :D Tylko nie wiem jak będzie z czasem, ale widać, że tytuł jest warty poznania. ♥ Normalnie przypomniał mi się pewien film, który oglądałam dawno temu, o dwóch kolegach, którzy byli skorumpowanymi gliniarzami, ale to jak przez mgłę. xD Z chęcią bym go znowu obejrzała, ale tytułu nie pamiętam. Więc pozostaje dorwać tę książkę. :D
  Pozdrawiam Lex May

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. cieszę się, że Cię zachęciłam. Książka dość gruba ale wciąga i ani się obejrzysz - przeczytana :-) pozdrawiam

   Usuń

Dziękuję za Twoje odwiedziny. Skoro jesteś już tutaj, będzie mi miło jeżeli zostawisz po sobie komentarz :)

© Pośredniczka książek, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena