sobota, 28 października 2017

Agnieszka Lingas- Łoniewska - W zapomnieniu


Tytuł: W zapomnieniu

Autor: Agnieszka Lingas-Łoniewska
Wydawnictwo:Novae Res
Data wydania: 14 listopada 2017
Stron: 338

Michał to mężczyzna z przeszłością.
Magda to kobieta z przyszłością.
On – charyzmatyczny gangster – mieszka wtym mieście zapomnienia od zawsze, ona – młoda pedagog – wraca po latach do rodzinnych korzeni.
Michał samodzielnie wychowuje młodszego brata, który jest podopiecznym Magdy. Wychowawczyni dostrzega w chłopcu ogromny potencjał i postanawia pomóc w jego wykształceniu. 

W świat, gdzie liczą się duże pieniądze, łatwe kobiety, szybkie samochody oraz brudne interesy wkracza dziewczyna szczera i czysta. Oddaje serce mężczyźnie, którego życie nauczyło, by nikomu nie ufać. Tych dwoje ludzi staje u progu uczucia zmieniającego spojrzenie na świat i sprawiającego, że przeszłość przestaje mieć znaczenie, a ważne jest jedynie to, co mogą razem stworzyć. Takie uczucie zdarza się tylko raz, drugiej szansy los już nie da. Lecz czy jest miejsce dla miłości wtym zapomnianym mieście?

Jak to jest być dziewczyną gangstera? Czy młoda pani pedagog z głową wypełnioną ideałami, sprosta temu wyzwaniu?


"Czy mówiłem już kiedyś, że cię kocham? 
Nie? 
To kiedyś Ci powiem..."


Agnieszka Lingas-Łoniewska, urodzona 14.11. 1972 r. w Wałbrzychu. Od kilku lat tworzy prozę głównie dla kobiet, jest autorką m.in. takich powieści, jak: Bez przebaczenia, Zakład o miłość, trylogia Zakręty losu, W szpilkach do Manolo i wielu innych.
Ma na swoim koncie także udział w antologiach, jest laureatką konkursu na opowiadanie kryminalne z Dolnym Śląskiem w tle, prowadzi portal Czytajmy Polskich Autorów, a w 2012 roku została uhonorowana żelaznym glejtem Ambasadora Krakowskich Targów Książki.
Kocha zwierzęta, ma trzy koty i psa.

Magda wraca do Wałbrzycha po studiach i podejmuje pracę jako pedagog w szkole podstawowej. Niespodziewanie na jej drodze staje Michał vel. Majki, najbardziej popularny chłopak z czasów szkolnych. W tak małej społeczności wszyscy wiedzą wszystko o wszystkich, nic więc dziwnego, że za sprawą plotek dziewczyna bardzo szybko dowiedziała się, czym zajmuje się Michał. Dziewczyna mimo to postanawia się z nim związać i namówić go do zmiany trybu życia. Czy Michał posłucha głosu serca i postara się żyć zgodnie z prawem? Czy Magda jednak zaakceptuje jego mroczną stronę?

Bohaterowie w książce Pani Lingas-Łoniewskiej okazali się bardzo ludzcy i prawdziwi. Mimo wielu postaci nie możemy mówić tu o wyjaskrawianiu jakiś cech charakteru bądź idealizowaniu którejś z postaci. Każdy z nich popełniał błędy, których ponosił konsekwencje. To sprawiło, że bardzo płynnie wtopiłam się w akcję, polubiłam, bądź znielubiłam bohaterów, a książkę przeczytałam jednym tchem. O ile kreacja Michała była bardzo spójna i jego występki były do przewidzenia, to nie mogę przemilczeć faktu, że bardzo go nie polubiłam. W większości powieści zachowywał się lekkomyślnie, egoistycznie, a czasami wręcz głupio. Jego zachowanie, tak jak i konsekwencje jego poczynań było bardzo przewidywalne i strasznie mnie irytowało to, że robi dokładnie to, czego robić nie powinien. Zaimponowała mi za to postać Magdy. Dziewczyna wyłamała się ze schematu. Nie była bezwolną kukłą zgadzającą się na wszystko bez mrugnięcia okiem. Walczyła, nie raz cierpiąc, ale nie poddawała się w staraniach wyciągnięcia Michała z przestępczego półświatka.

Powieść Agnieszki Lingas- Łoniewskiej okazała się bardzo interesującą lekturą, jednak czegoś mi w niej zabrakło. Jakiegoś momentu kulminacyjnego, może zwrotu akcji. Wątek romansowy był poprowadzony bardzo dobrze, ale również niczym nie zaskoczył, mimo że było ku temu kilka okazji. Warto wspomnieć, że jest to drugie wydanie książki z 2012 roku, z nową okładką oraz epilogiem, którego nie było w pierwszym wydaniu. 

W zapomnieniu jest lekturą niewątpliwie wciągającą. Pokazuje, że każda miłość warta jest trudu włożonego w jej pielęgnację, a nawet najbardziej niedobrana para, ma szanse stworzyć coś wspaniałego.
★★★★★★★✩✩✩

16 komentarze:

 1. Mi też "W zapomnieniu" bardzo się podobało... A ten brak nieprzewidywalnosci w ogóle mi nie przeszkadzał. A jeśli podobała Ci się ta książka, to polecam "Szósty" tej Autorki. W "Szóstym" występuje młodszy brat Michała, ale teraz już jako dorosły człowiek i w kilku scenach możemy jeszcze przeczytać o Magdzie i Michale:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Autorka zaserwowała niezłą mieszankę, sama nie wiem, czy to dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię czytać książki tej autorki.Tej jeszcze nie czytałam.:)
  kocieczytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja na pewno nie sięgnę z wiadomych przczyn.

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękna recenzja, która zachęca do czytania. Z chęcią zapiszę sobie tytuł i mam nadzieje, że szybko znajdę czas na jej przeczytanie.
  www.nacpana-ksiazkami.blogspot.de

  OdpowiedzUsuń
 6. totalnie nie mój typ literatury, a zaintrygowała mnie ta pozycja! może przez tę panią pedagog, która spotyka się z gangsterem, trochę taki układ jak Harley Quinn + Joker, tak mi się na pierwszy rzut skojarzyło. Poza tym no cóż, dziewczynę gangstera znam tylko z piosenek zespołu Manchester. :D Ciekawe!
  Pozdrawiam serdecznie, cass z cozy universe

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam pierwsze wydanie. Okładka rewelacja!

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie czytałam pierwszego wydania, więc muszę nadrobić! :)

  Pozdrawiam serdecznie ♥♥
  Nie oceniam po okładkach

  OdpowiedzUsuń
 9. Lubię autorkę, więc skuszę się, zwłaszcza że jeszcze tej książki nie czytałam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam za sobą na razie jedną książkę autorki, która była średnia. Wybaczam jednak, bo początkowo było to fan fiction i to chyba była pierwsza wydana książka autorki. Mam w planach resztę książek Pani Agnieszki, w tym też "W zapomnieniu". Nie wiem czemu, ale mam jakieś zaufanie do autorki dlatego bardzo chce poznać jej książki. Mam nadzieję, że się nie zawiodę i polubię jej powieści.

  OdpowiedzUsuń
 11. Hmm, znowu książka nie dla mnie. xD Jednak mam w planach jej inną książkę "W szponach szaleństwa", jeżeli mnie ona przekona do stylu autorki, to być może zmienię zdanie w sprawie pozycji "W zapomnieniu". :D
  Pozdrawiam Lex May

  OdpowiedzUsuń
 12. Aż dziw, że nie czytałam jeszcze książek pani Agnieszki, chociaż słyszałam o niej niejednokrotnie :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie czytałam, ale chętnie zajrzę. Rzuca się mocno w oczy okładka, która byłaby świetną... gdyby nie ta wielka twarz kobiety. Strasznie mnie one irytują :/ Sam dół okładki by wystarczył i wyglądałoby to świetnie

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo lubię książki autorki. Tej jeszcze nie znam, więc chętnie nadrobię zaległości ;)
  Pozdrawiam :)
  http://czytanie-i-inne-przygody.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 15. Uwielbiam ksiażki Pani Agnieszki! Odkąd odkryłam je w novae res to czekam tylko na kolejną książkę z niecierpliwością! :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoje odwiedziny. Skoro jesteś już tutaj, będzie mi miło jeżeli zostawisz po sobie komentarz :)

© Pośredniczka książek, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena