wtorek, 28 lutego 2017

Natalia Płonka- Niepokorni


Sprzeciw się swoim demonom.

Dwie dziewczyny, trzech chłopaków i czas, kiedy wszystko jest jeszcze „pierwsze” - pierwsze miłości, pierwsze pocałunki, pierwszy alkohol i pierwsze prawdziwe pożegnania. Niepokorni to historia dojrzewania piątki młodych ludzi, pełna emocji i dramatów. Miłość i zdrada, przyjaźń i samotność, nadzieja i rozpacz. Książka pokazuje prawdziwe życie nastolatków - ktoś się właśnie zakochuje, ktoś dopiero co odkrywa własną indywidualność, ktoś inny nie wytrzymuje napięcia… Dojrzewanie okazuje się niełatwe, jak bowiem przekonują się bohaterowie powieści polega na tym, by potrafić „sprzeciwić się swoim demonom”http://zaczytani.pl/ksiazka/niepokorni,druk
Życie nastolatków nie jest łatwe, na każdym kroku czekają pułapki, mniejsze i większe. Czasami ciężko jest zaaklimatyzować się w środowisku i samotnie stawić czoła przeciwnościom losu. Bohaterowie książki Natalii Płonki muszą sobie radzić nie tylko z dojrzewaniem i burzą hormonów. W ich życiu zdarzają się sytuacje, z którymi radzą sobie tylko dzięki swojemu wzajemnemu zrozumieniu i wsparciu.

Dwie przyjaciółki i trzech całkowicie obcych chłopców, spotykają się na cmentarzu i ich losy splatają się ze sobą. Równolegle poznajemy losy całej piątki bohaterów. Momentami wywoływało pewien chaos podczas czytania, czasami nie nadążałam za myślami autorki i musiałam się cofać o kilka stron. Nie można powiedzieć, że utożsamiłam się z postaciami lub że jakoś szczególnie ich polubiłam, bo nie zdążyłam. Powieść Pani Płonki liczy sobie nieco ponad 200 stron, to zdecydowanie zbyt mało jak na taką ilość postaci.

Książka Natalii Płonki traktuje o młodych ludziach, którzy znacząco różnią się od rówieśników. Muszę przyznać, że autorce udało się osiągnąć cel, ponieważ jej bohaterowie są absolutnie i całkowicie różni od przeciętnych nastolatków. Ich mentalność bardziej pasuje do dużo starszych osób, a melancholijność zawarta w każdej ich myśli sprawia, że stają się oni postaciami całkowicie nierealnymi.

Autorka nie boi się poruszać trudnych tematów, z którymi przecież młodzież spotyka się na każdym kroku. Niespełniona miłość, zdrada, agresja, alienacja, zaburzenia odżywiania czy depresja, stanowią główne wątki jej powieści i gdy tylko przyzwyczaiłam się do specyficznego stylu autorki, historia przez nią opowiedziana, całkowicie mnie pochłonęła.

Książka"Niepokorni” nie jest lekką i przyjemną powieścią dla młodzieży, jest lekturą bardzo wymagającą oraz niespodziewanie emocjonującą. Cała paleta emocji przelewająca się przez strony tej powieści nie pozostawia czytelnika obojętnego. Mimo wad lektura tej książki okazała się poruszającym doświadczeniem i z pewnością długo jej nie zapomnę.


Tytuł: Niepokorni
Autor: Natalia Płonka
Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2017
Stron: 208

Książka bierze udział:

20 komentarze:

 1. Bardzo lubię czytać książki gdzie poruszane są takie problemy młodzieżowe ;) Można wyciągnąć dużo mądrych lekcji z takich powieści :) Muszę koniecznie sięgnąć po ten tytuł ;)

  Goszaczyta.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostanio unikam jak ognia wszelkich powieści o nastolatkach. Tutaj jednak zaintrygowałaś mnie stwierdzeniem, iż bohaterowie różnią się od współczesnych nastolatków. To duży plus tej powieści! Mogłabym dać jej szansę ;)
  Pozdrawiam,
  Marta z Na planecie Małego Księcia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cała książka nie jest typową powieścią młodzieżowa ☺☺Myślę że jest to historia warta poznania.

   Usuń
 3. Podoba mi się, że wywołuje tyle emocji. To mnie kusi.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo dobrze czytało mi się tę książkę i poruszyło mnie zakończenie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię książki o dorastaniu i problemach z tym związanych, ponieważ są one często zamiatane pod dywan. Dorosłe osoby często je bagatelizują, a o tym należy mówić. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się przeczytać ten twór.
  Pozdrawiam! https://bookwormss-world.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Ostatnio przejadłam się tymi wszystkimi typowymi powieściami dla młodzieży, więc ta pozycja wydaje się być idealna na odpoczynek od "odmóżdżaczy"

  Pozdrawiam
  To Read Or Not To Read

  OdpowiedzUsuń
 7. Okładka dość nietypowa. W pierwszej chwili myślałam, że to album muzyczny :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Brzmi jakby to nie była w sumie powieść młodzieżowa, a po prostu o młodzieży :)
  Również zamierzam ją przeczytać, tylko mnie upewniłaś :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Emocje nastolatków są bardzo silne, raptownie wybuchają, podobnie szybko się wypalają, to trudny okres w życiu człowieka, indywidualny dla każdego. Myślę, że książka może ciekawie to przybliżać czytelnikom, być może znajdą w niej analogie do własnych doświadczeń. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 10. Muszę się bardziej przyjrzeć tej książce, bo zapowiada się ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoje odwiedziny. Skoro jesteś już tutaj, będzie mi miło jeżeli zostawisz po sobie komentarz :)

© Pośredniczka książek, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena