poniedziałek, 5 listopada 2018

Katarzyna Berenika Miszczuk- Druga szansaTytuł: Druga szansa
Autor: Katarzyna Berenika Miszczuk
Wydawnictwo: Uroboros
Data wydania: 22 sierpnia 2018
Stron: 330

Julia budzi się w tajemniczym szpitalu. Nie poznaje własnego odbicia, nie pamięta, jak się tu znalazła. Z czasem dowiaduje się, że cała jej rodzina zginęła w pożarze. Jedynie Julii udało się przeżyć, choć na skutek odniesionych obrażeń straciła pamięć. Nazwa ośrodka, Druga Szansa, powinna napawać pacjentów otuchą... Co jednak myśleć o kobiecie, która ciągle wróży Julii śmierć, pojawiającej się nagle nieznajomej dziewczynie i szeptach rozbrzmiewających dookoła?

Najwyraźniej dzieje się tu coś dziwnego.

Julia staje się coraz bardziej zagubiona i przerażona.
Co zrobi w sytuacji, w której nie może zaufać nawet sobie?
www.gwfoksal.plKatarzyna Berenika Miszczuk zachwyciła mnie swoją „Szeptuchą”, a i seria „Wilk” bardzo mi się podobała. Korzystając z okazji, że na rynku pojawiło się drugie wydanie jej pierwszych powieści, postanowiłam poznać inne książki autorki.” Druga szansa” okazała się książką całkiem inną niż te, które do tej pory czytałam.„Druga szansa” jest książką, która wciąga już od pierwszych stron. Poznajemy Julię, która nie zna sama siebie. Budzi się w nieznanym miejscu wśród nieznanych sobie ludzi i nie rozpoznając swojego odbicia w lustrze. Razem z postępem terapii w dziewczynie pojawia się coraz więcej wątpliwości, odnośnie do prawdomówności pracowników ośrodka. Gdy dookoła zaczynają dziać się dziwne rzeczy, Julia musi podjąć decyzję, czy ufać swoim przeczuciom, czy może zawierzyć lekarzom, którzy twierdzą, że cierpi na zaburzenia psychiczne."Powoli zaczęłam się rozluźniać. Może nie jest niebezpieczny? Miał dużo okazji, żeby zaciągnąć mnie w krzaki i zgwałcić. Teraz pali. W paczce zostało niewiele papierosów. Żal byłoby mu wyrzucić niedopałek i zaatakować. Logika idiotki."„Druga Szansa” jest typowym tyglem gatunkowym, mamy tu wszystko od powieści akcji po romans, nie brakuje również elementów horroru z bardzo nieoczywistym wątkiem fantastycznym. Nie da się ukryć, że pierwszoosobowa narracja z perspektywy głównej bohaterki jest strzałem w dziesiątkę. Razem z Julią doświadczamy dezorientacji i strachu, razem z nią staramy ogarnąć umysłem sytuację, w jakiej się znalazła. Tak jak ona zastanawiamy się, czy aby na pewno to, co jej się wydaje, nie jest wynikiem jej choroby. Biorąc pod uwagę fakt, że niejednokrotnie miałyśmy podobne myśli, nie mogłam nie wczuć się w jej postać. Dodatkowym atutem jest to, że Katarzyna Berenika Miszczuk wspaniale wykreowała swoją bohaterkę, jej charakter jest bardzo złożony, co dodaje jej realizmu.


"-Spokojnie, nie chciałem cię urazić. Różne typy tu trafiają. Trzeba uważać, z kim się człowiek zadaje. Nie wyglądasz co prawda na szaloną, ale kto wie? Może odwrócę się na chwilę, a ty mnie zadźgasz gałęzią?"Wielkie brawa należą się autorce za zakończenie, a właściwie całą drugą połowę powieści. Całkowicie nie spodziewałam się takiego rozwoju wypadków, a to, co Katarzyna Berenika Miszczuk wymyśliła, dla swoich bohaterów sprawiło, że jeszcze długo po skończeniu jej książki, miałam ją w pamięci. Nie ukrywam, że bardzo chętnie zagłębiłabym się w dalsze losy bohaterów.
„Druga szansa” jest książką niebanalną i zaskakującą. Drobiazgowo przemyślana fabuła, wartka akcja i wyraziści bohaterowie sprawiają, że książkę czyta się niemal jednych tchem, a po skończonej lekturze na długo jeszcze pozostaje w pamięci. Polecam!


★★★★★★

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoje odwiedziny. Skoro jesteś już tutaj, będzie mi miło jeżeli zostawisz po sobie komentarz :)

© Pośredniczka książek, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena