środa, 3 października 2018

Anna Kowalczewska-Księgi wybranych. Tchnienie.Tytuł: Księgi wybranych. Tchnienie.
Cykl: Księgi wybranych
Autor: Anna Kowalczewska
Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 18 czerwca 2018
Stron: 476
Cztery potężne żywioły: ziemia, woda, wiatr i ogień. I cztery kobiety, które muszą nad nimi zapanować.

Dawno temu na ziemi nastał burzliwy czas zmian. Wszyscy walczyli o tereny dla siebie: elfy o lasy, krasnoludy o podziemia, demony o wulkany. Ludzie jednak byli przeganiani z miejsca na miejsce. Zwrócili się więc o pomoc do niebios – wszyscy bogowie słyszeli te modlitwy, tylko Żywioły zostawały obojętne na cierpienie ludzkie. Gdy doszło do starcia między cieniem a światłem, dżinny zdecydowały się przeciwstawić bóstwom Żywiołów i wykraść ich Esencję – serce ziemi, potężne i niebezpieczne narzędzie. Żywioły, zagniewane postępkiem dżinnów, ukarały je oraz im podobnych i zapowiedziały, że jeśli świat ponownie ogarnie niszczycielski chaos, tchną swoje geny w Wybranych, mających przynieść śmierć wrogiej sile, jednocześnie mając nadzieję, że ludzka rasa okaże się zbyt słaba, by temu sprostać. Czas próby właśnie nadchodzi – zbliża się śmiertelne zagrożenie, a ziemię może uratować tylko siła czterech żywiołów, w których cała ludzkość pokłada wszelkie nadzieje. [...]
https://novaeres.pl/

Izys, Glan i Hanna są zwykłymi, niczym niewyróżniającymi się młodymi kobietami. Niespodziewanie trafiają do nieznanego sobie świata, w którym chyba wszyscy marzą o tym, żeby je dopaść, porwać i skrzywdzić. Jednocześnie okazuje się, że są wybranymi i posiadają moce, które muszą nauczyć się ujarzmiać.
Dziewczyny od samego początku są nastawione negatywnie do swojej misji, muszą całkowicie zmienić swoje podejście do życia, a od tego momentu ich codzienną mantrą stają się niekończące się treningi i przywoływanie mocy, nad którymi nie potrafią zapanować. Rozżalone, zmęczone i wystraszone zrobiłyby wszystko, żeby wrócić do swojego poprzedniego mało emocjonującego życia, ponieważ w tym nieprzyjaznym świecie ich głównym celem okaże się przetrwanie.

Anna Kowalczewska — Rodowita Gorzowianka uwielbiająca fantastykę i sztukę.
W 2018 roku trzymała stypendium prezydenta swojego rodzinnego miasta, dla najbardziej utalentowanych osób i dzięki niemu mogła rozpocząć realizację swojego marzenia. Wcześniej zajmowała się innymi dziedzinami sztuki, tj. grafiką komputerową (projektowała okładki książek dla amerykańskiego wydawnictwa The Zhamae Publishing Press). Artystka znana jest z cyklu Znaków Zodiaku, wykonywanych w technice Digital Painting. Maluje również farbami.

Świat wykreowany przez autorkę poza dość wyraźnym zarysem fantastycznym, bardzo przypominał mi średniowiecze, za sprawą braku jakiejkolwiek techniki. Główną bronią, której używali bohaterowie i z którą przyszło się oswoić bohaterkom, poza magią oczywiście, były miecze, a tuniki i zbroje stanowiły codzienną odzież i właśnie stąd moje skojarzenie.

Akcja w książce jest raczej miarowa. Przez większą część powieści poznajemy bohaterki, jesteśmy świadkami ich nauki i poznawania samych siebie. Jest też kilka momentów wartych wstrzymania oddechu, które szokują nie tylko świetnymi opisami, ale również swoją brutalnością, której się nie spodziewałam.

Początkowo lektura tworu Anny Kowalczewskiej szła mi dość opornie. Dość infantylne w swoim zachowaniu bohaterki i ich raczej nieciekawe problemy, przeplatały się z całkowicie nieznanym mi światem, gdzie grasowały istoty wyjęte rodem z koszmaru. Ta mieszanka powodowała lekką dezorientację, która na szczęście nie trwała długo. Z każdą kolejną przeczytaną stroną, autorka konsekwentnie wprowadzała mnie do stworzonego przez siebie świata, który poznawałam równolegle z Izys, Hanną i Gabrielą. Moją początkową niechęć do bohaterek, wyparła ciekawość, która wzrastała w miarę czytania. Zastanawiałam się nie tylko nad tym, jak zniosą nowe warunki i stres towarzyszący ich przygodom, ale i byłam niesamowicie ciekawa czy uda im się ujarzmić moce, które w nich drzemią, a od początku wydają się je przerastać.

Krasnoludy, magowie, wilki, orki i cała masa innych fantastycznych istot, na które trafiamy na kartach powieści, tworzą wspólnie powieść niebanalną i zaskakującą. Gdy przeznaczenie się o Ciebie upomina, twoje życie już nigdy nie będzie takie samo. Fantastyczna powieść od której nie można się oderwać. Polecam!


★★★★★★✩✩

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoje odwiedziny. Skoro jesteś już tutaj, będzie mi miło jeżeli zostawisz po sobie komentarz :)

© Pośredniczka książek, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena