środa, 13 czerwca 2018

Artur Żak - Życie o smaku umierania


Tytuł: Życie o smaku umierania
Autor: Artur Żak
Wydawnictwo: Poligraf
Data wydania: 2017
Stron:192


Niezwykle emocjonujące opowiadania przesycone pesymizmem, który daje wiele do myślenia i nie pozostawia czytelnika obojętnym. Ich bohaterowie, niepokojąco autentyczni uwikłani są w różne udręki - osobiste i te, które znoszą ludzie z nimi obcujący. Uwięzieni w świecie stereotypów i polskiej mentalności walczą z samym sobą. Ostatecznie bezpardonowo rozprawiają się z tym, co ich uwiera, doprowadzając do mariażu życia i śmierci.
„Czasami właśnie w śmierci człowiek rodzi się na nowo. Tworzy swoją historię bez bólu życia".
Rzeczywistość „Życia o smaku umierania” jest do bólu prawdziwa, utkana z sytuacji potwierdzających zmienność i przypadkowość ludzkiego istnienia. Sytuacji, które mogłyby się przydarzyć każdemu z nas. Ale czy zakończyłyby się tak samo?

To dopiero drugi zbiór opowiadań, który trafiło mi się przeczytać. Pierwszy, choć przeczytany dawno temu wspominam jako bardzo dobrą lekturę. Z zaciekawieniem i bez obaw sięgnęłam zatem po „Życie o smaku umierania". I wiecie co? Nie tego się spodziewałam.

„Życie o smaku umierania” to zbiór opowiadań opisujących losy ludzi, jakich spotykamy na co dzień, ludzi zwykłych, którzy borykają się z problemami dnia codziennego. Problemami, które czasem ich przerastają. A gdy są już u kresu wytrzymałości, budzą uśpione demony.
Opowiadania nie są długie, ale bogate w treść. Opisy dokładne i ciekawe, dialogi bardzo realistyczne. Język, którym napisane są opowiadania, większość społeczeństwa może uznać za niecenzuralny, ponieważ ilość wulgaryzmów w tym zbiorze może szokować. Mnie osobiście to nie przeszkadzało, ale biorąc do rąk ten zbiór opowiadać, trzeba mieć na uwadze fakt, że nie jest to grzeczna lektura. Samobójstwa, morderstwa, śmierć na każdym kroku. Wszystko to razem sprawia, że książkę czyta się szybko i trudno się oderwać, nawet wspomniane wcześniej wulgaryzmy idealnie wpasowują się w treść.

„Po jaki chuj się zgodziłem na to pierdolone zastępstwo. W mordę walić koleżeństwo i współczucie. Teraz to on dyma swoją żonusię, a ja, kurwa, czekam na pierdoloną pomoc drogową.”

Zdziwienie to pierwsze słowo, które przychodzi mi na myśl, jeśli chodzi o wrażenia z książki. Gdzieś umknęła mi informacja, że jest to zbiór opowiadań więc sama forma książki była dla mnie zaskoczeniem. Sposób, w jaki autor przedstawia temat życia, a właściwie jego końca wywołał niemały szok. Opowiadania są zarówno zaskakujące, jak i przewidywalne, podobnie jak zwroty akcji. Czasem bez problemu odgadywałam, co nastąpi, ale zdarzało się, że autor mnie zaskakiwał. Szokujące i zadziwiające zachowanie bohaterów. Czarny humor, szokujące i zadziwiające zachowanie bohaterów, mocne słownictwo sprawiają, że ta pozycja jest bardzo specyficzna i  dla osób z dystansem do tematu śmierci.
Z pewnością jest to książka oryginalna, ciekawa i godna polecenia.


★★★★★★✩✩✩

6 komentarze:

 1. Nie przepadam za krótką formę wypowiedzi, więc chyba się nie skuszę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. O kurde, faktycznie książka jest mocna, jeśli chodzi o wulgaryzmy i nawet bym ją przeczytała, ale nie czytam zbiorów opowiadań (ledwo zaczęłam kiedyś "Żarna niebios" i do tej pory skończyłam tylko 1 opowiadanie). Jeszcze się zastanowię. xD
  Pozdrawiam, Lex May

  OdpowiedzUsuń
 3. Przyznam, że tytuł tej powieści bardzo mnie zaintrygował, do tego stopnia, że postanowiłam dowiedzieć się czegoś więcej (kliknęłam w tego posta). I powiem, że pozycja wydaje się interesująca i dość nietypowa, więc może się kiedyś skuszę. :P

  OdpowiedzUsuń
 4. Wydaję mi się, że w tej książce będzie zbyt dużo pesymizmu i negatywnego przedstawiania historii, a tego nie lubię, jeszcze te wulgaryzmy...także tym razem odpuszczę sobie te opowiadania, ale Twoją recenzję czytało mi się bardzo miło jak zawsze. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale mi się miło zrobiło :-) A książka faktycznie do pozytywnych nie należy. pozdrawiam :-)

   Usuń

Dziękuję za Twoje odwiedziny. Skoro jesteś już tutaj, będzie mi miło jeżeli zostawisz po sobie komentarz :)

© Pośredniczka książek, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena