sobota, 7 kwietnia 2018

Dominika Smoleń - Bieg do gwiazd


Tytuł: Bieg do gwiazd
Autor: Dominika Smoleń
Wydawnictwo: Szara godzia
Data wydania: 5 luty 2018
Stron: 320

Czy diagnoza lekarska przekreśli marzenia młodej dziewczyny?

Cukrzyca. Słowo, które zmienia życie na zawsze. Choroba, z którą każdy może mieć do czynienia. Błogosławieństwo czy klątwa?

Ada była pewna, że usłyszała wyrok śmierci. Bez wsparcia rodziców i przyjaciół coraz bardziej zamykała się w sobie, popadając w depresję. Po wyjściu ze szpitala psychiatrycznego dostała list od babci, który diametralnie zmienił jej nastawienie do rzeczywistości. Zapragnęła stać się normalną nastolatką, nawet jeśli oznaczałoby to walkę z własnymi słabościami.
Bieg do gwiazd to wstrząsająca historia o dziewczynie, która uczy się żyć na nowo. Historia, obok której nie można przejść obojętnie. Opis wydawcy.

"Byłam jak bezpański pies, który musiał nauczyć się radzić sobie sam i przez całe życie udawać, tylko dlatego, że ludzie wokół czegoś oczekiwali."

Chyba każdy z nas zna osobę, która miała styczność z cukrzycą. Często nie jesteśmy nawet świadomi, że nasz kolega, czy koleżanka cierpi na tę chorobę, ponieważ bez problemu udaje im się żyć normalnie. Znają swoje ograniczenia i nauczyli się z nimi żyć. Nie bez znaczenia jest wsparcie, jakie taka osoba otrzymuje od bliskich i rodziny, ponieważ z bliską osobą łatwiej poradzić sobie ze zmianami, jakie zachodzą w życiu chorego, gdy dowiaduje się, że jest diabetykiem. Ada niestety nie otrzymała takiego wsparcia, dziewczyna została wręcz odtrącona przez swoją „idealną” rodzinę, co doprowadziło ją do depresji. Jedynie ukochana babcia była dla niej podporą, ale i ona ją opuściła. Zostawiła jednak list z prośbą, której realizacja może odmienić życie dziewczyny. Ada musi żyć jeszcze tylko 30 dni, spełniając prośbę ukochanej babci. Jednak musi się postarać, żyć całą sobą, nie może być to wegetacja. To proste zadanie, okazuje się niesamowicie wymagające dla osoby, która już dawno temu postanowiła zakończyć swoją egzystencję.

Dominika Smoleń to studentka, która łączy naukę z recenzowaniem książek i pisaniem własnych. „Bieg do gwiazd” jest drugą powieścią w dorobku autorki, pierwszą była wydana w 2015 roku powieść pt. „Cena naszych pragnień".

Ada jest postacią bardzo wyrazistą. Jest osobą zarówno odważną i niesamowicie silną, jak i przerażoną, zagubioną i potrzebującą wsparcia. Jest dość specyficzna, szczera do bólu, czasami wręcz bezczelna, odpycha od siebie ludzi. Tylko wytrawny obserwator potrafi dostrzec w niej osobę, którą warto poznać, a która jest ukryta za ogromnym murem obronnym, za którym się schowała.

Gdy przeczytałam opis, byłam zdziwiona, że bohaterka tak bardzo przeżywa swoją chorobę na, tyle że poznajemy ją jako pacjentkę szpitala psychiatrycznego. No bo przecież to tylko cukrzyca, można z tym żyć! Po przeczytaniu książki Dominiki Smoleń muszę stwierdzić, że byłam wielką ignorantką. Aż do tej pory, nie miałam pojęcia nie tylko o objawach tej choroby, ale jej rodzajach i następstwach. Tak z całą pewnością „Bieg do gwiazd” otwiera oczy i uczy. Co więcej, w książce autorka umieściła, bardzo przydatny słowniczek najważniejszych pojęć związanych z cukrzycą, które wiele wyjaśniają.

„Bieg do gwiazd” jest książką, w której przy odrobinie dobrej woli można się wiele nauczyć. Jest powieścią, która zmusza do rozejrzenia się wokół i przemyślenia zachowania swojego i swoich bliskich. Pomimo trudnej tematyki czyta się ją zadziwiająco lekko i naprawdę bardzo szybko. Gdy przeczytasz tę książkę, być może zmienisz się na tyle by nie osądzać po pozorach i nauczysz się dostrzegać odrobinę więcej niż widać na pierwszy rzut oka. Ja po takim zakończeniu, jakie zaserwowała mi autorka, mam tylko nadzieję, że to nie koniec i powstanie ciąg dalszy, bo ta opowieść nie może się tak skończyć! Mam rację?!


★★★★★★✩✩

9 komentarze:

 1. Niebawem i ja napiszę o tej książce.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam i jak dla mnie, jest to jedna z dwóch najlepszych książek, jakie do tej pory przeczytałam w tym roku. Drugą książkę była Surogatka. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Pierwszy raz słyszę o tej książce, ale bardzo mnie do niej przekonałaś. Chyba powinnam się za nią rozejrzeć ;)

  Pozdrawiam,
  oliviaczyta

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka przyciągająca uwagę, z chęcią przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie czytałam jeszcze książki, w której głównym tematem byłaby cukrzyca, więc nie ukrywam, że chętnie po nią sięgnę i dowiem się więcej o tej chorobie. W sumie prawda jest taka, że nie wiem o niej prawie nic i myślę, że ta książka otworzyłaby mi oczy na tę chorobę. Chętnie więc po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Trudny temat, ale dobrze, że takie książki się pojawiają, bo możemy wiele z nich się nauczyć...

  OdpowiedzUsuń
 7. Mnie też trochę dziwi, że główna bohaterka od razu dostaje depresji przy tej chorobie, z którą naprawdę da się funkcjonować i to wcale nie najgorzej...no ale nie znam całego wątku i dlatego będę musiała sięgnąć po tę książkę, żeby przekonać się dokładnie, o co w niej chodzi. ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zachęciłaś mnie do sięgnięcia po tę książkę! Obawiam się, że ja też mogę wyjść na wielką ignorantkę, bo raczej nie za dużo wiem na temat tej choroby, dlatego z chęcią bym to zmieniła. ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Już kolejny raz napotykam gdzieś tę książkę. Przyznaję, że moje pierwsze myśli również były "jak to, przecież z cukrzycą można żyć, a bohaterka trafia przez to do szpitala psychiatrycznego, ludzie z rakiem czy innymi chorobami mają gorzej - mocno przekoloryzowane". Widać, jak niewiele sama wiem o tej chorobie, a w rodzinie miałam osobę, która na nią chorowała i przez nią odeszła... :/ Teraz jednak zastanowię się nad zgłębieniem wszystkiego o tej chorobie i zastanowię nad przeczytaniem tej książki.
  Pozdrawiam, Lex May

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoje odwiedziny. Skoro jesteś już tutaj, będzie mi miło jeżeli zostawisz po sobie komentarz :)

© Pośredniczka książek, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena