wtorek, 29 sierpnia 2017

Iga Wiśniewska w ogniu pytań + Wyniki konkursu!

Witajcie !

Zapraszam Was na całkiem nowy cykl postów na blogu Pośredniczka książek. Jakiś czas temu na facebooku zadawaliście pytania autorce, niesamowitej powieści "Przeklęta". Dzisiaj mam przyjemność opublikować odpowiedzi Igi Wiśniewskiej, na kilka z nich.  Iga Wiśniewska, autorka dziewięciu powieści, niecierpliwie czekająca na premierę dziesiątej!


Mirek Sk
Jak zaczyna Pani pisać książkę, to czy ma już Pani ułożoną w głowie historie od początku do końca, czy tylko jakiś zarys, a dopiero przy pisaniu tworzy się cała reszta?
Zdecydowanie jestem z tych, którzy idą na żywioł i siadają do pisania bez szczegółowego planu, a jedynie z jakimś ogólnym zarysem i mniej lub bardziej uporządkowanymi pomysłami, a cała reszta przychodzi w trakcie pisania. W sumie jaka w tym zabawa, punkt po punkcie opisywać to, co sobie wcześniej zaplanowaliśmy?

Małgorzata Wójcik
Gdyby mogła Pani cofnąć się w czasie i zmienić jedną z podjętych przez siebie decyzji, czego dotyczyłaby zmiana, dlaczego?
Gdybanie to taka polska rzecz, Łona nagrał nawet o tym piosenkę. Ja nie siedzę i nie rozmyślam nad tym, co mogłabym zrobić inaczej, bo po co, skoro to, co się stało, już się nie odstanie. A zatem odpowiadając na pytanie – niczego bym nie zmieniała.

Magda Lena
Kiedy postanowiła Pani, że będzie pisać książki? Jak narodził się taki pomysł?
Ludzie często o to pytają, a moja odpowiedź nie jest specjalnie romantyczna. Zaczęłam pisać z nudów, kiedy miałam najdłuższe wakacje w życiu, czyli po maturze. Pomyślałam wtedy, że mogłabym spędzić ten czas jakoś bardziej produktywnie i zabrałam się za pierwszą książkę.

Gośka Bujwid
Jak odbiera Pani krytykę? Jest motywująca czy wręcz przeciwnie ?
Jak mówi stare porzekadło, jeszcze się taki nie urodził, który by każdemu dogodził – i ja absolutnie nie mam takich ambicji. Jednej osobie coś się będzie podobało, innej nie – to całkowicie naturalne, dlatego ani się nie obrażam na krytykę, ani jakoś specjalnie się nią nie przejmuję.

Justyna Oleksik
Czy kazdy moze "cos" napisac? Czy jest to tylko dla wybranych ktorzy maja to cos.
Pewnie z pisaniem jest jak ze śpiewaniem – każdy może to robić, pozostaje kwestia tego, czy każdy powinien uszczęśliwiać innych efektami swojej twórczości.


Katarzyna Zalecka
Pani Igo. Ostatnimi czasy stało się modne pisanie książek we współpracy z innymi osobami... Czy zastanawiała się kiedyś Pani nad taką opcją, czy też zdecydowanie jest Pani zwolenniczką pisania w pojedynkę?
Czasem widzę dwa nazwiska na okładce (a czasem jedno, ale wiem, że kryją się za nim dwie osoby, jak w przypadku Ilony Andrews) i zastanawiam się, jak się odbywa takie pisanie w duecie. Pewnie gdybym miała możliwość pracować z kimś w taki sposób nad książką, to bym skorzystała, czemu nie, chociaż coś mi mówi, że w moim przypadku raczej by się to nie sprawdziło, bo nigdy nie byłam fanką pracy w grupach.

Magdalena Szkop
Czy ciężko jest wybrać okładkę do nowonapisanej książki?
To nie tak, że autor ma jakiś ogromny wybór, często jest tak, że wręcz go nie ma. Bywa, że wydawca przesyła projekt i mówi po prostu, że taka będzie okładka. Autor może próbować protestować, jak mu się nie podoba, ale czy coś zdziała, to inna sprawa. Z drugiej strony zbyt duży wybór też nie jest dobry – właśnie z powodu okładki (i zbyt dużej ilości propozycji) tak bardzo przesunęła się premiera Przebudzonej. Wydawcy i graficy przeważnie wiedzą jednak lepiej niż autor, więc warto im zaufać.

Karolina Grajdura
Początek. Czy miała Pani z nim duży problem? Z napisaniem początku? Pytam, bo marzę o zostaniu w przyszłości pisarką- jak Pani. Mam już nawet pomysł na fabułę, wiem o czym będzie opowiadać moja niby ,,książka" ale nie mam pojęcia jak zacząć. Mam z tym ogromny problem. Jak powinien wyglądać ten początek? Jakieś wspomnienie z przeszłości, kilka słów od bohatera czy może coś zupełnie innego? Tyle pomysłów a brak zdecydowania. Zawsze przy pisaniu tego początku zadaję sobie mnóstwo pytań. Czy osoba która ma z tym początkiem taki duży problem nadaje się wogóle na pisarza, czy może powinna dać sobie spokój? 

Jeden z bohaterów Dżumy Camusa miał podobny problem – ciągle pisał początek swojej książki, bo uważał, że pierwsze zdanie jest najważniejsze. I tak się na nim zafiksował, że daleko nie zaszedł. Faktycznie, dobrze, jak pierwsze zdanie przykuwa uwagę czytelnika, ale jeśli będzie się Pani zbyt długo zastanawiała, jak zacząć, może dojść do tego, że w ogóle Pani nie zacznie. Więc lepiej zdecydować się na jeden z pomysłów i zacząć pisać, a ewentualne poprawki zostawić na potem.Julia Anka Szostak
Którą postać ze swej książki najbardziej Pani polubiła? 
Nie doprecyzowała Pani, o którą książkę chodzi, więc wybiorę ze wszystkich, które napisałam – i będzie to wyjątkowo wredna i złośliwa wiedźma Malice z trylogii Spod flagi magii, z którą mogłabym się zaprzyjaźnić, gdyby nie to, że Malice wolała towarzystwo swojego kota niż ludzi.

Weronika Katarzyna Mociur
Gdyby mogłaby Pani wybrać dowolne zwierzę, by przeżyć w jego ciele resztę swoich dni, które by to było?
Panda. O tak bym chętnie spędziła resztę życia: 


Kinga Grabowska
Witam. Czy piszac książkę Wie Pani jaki będzie jej tytuł? Czy pomysł przychodzi po napisaniu książki?
Fajnie by było, gdyby przychodził w trakcie pisania. Czasem mam tytuł od razu, ale bywa tak, że piszę książkę w pliku o wdzięcznej nazwie xxx i po zakończeniu wcale nie doznaję olśnienia. Wtedy trzeba się pomęczyć i coś wymyślić, bo jednak książka jakiś tytuł musi mieć, ale może się to okazać całkiem uciążliwe.

Daria Lizoń
Złowiła Pani złotą rybkę. Za jej uwolnienie oferuje , że spełni jedno życzenie. O co Pani poprosi ?
Trudne pytanie. Na pokój na świecie chyba nie jestem wystarczająco bezinteresowna, zresztą co taka mała rybka mogłaby w tej sprawie zdziałać? Ale możliwością jedzenia bez ograniczeń i bez przybierania na wadze to bym nie pogardziła.

Bardzo dziękuję autorce za poświęcony czas oraz Wam kochani za kreatywność!


Jak zapewne zauważyliście, Iga wiśniewska jest osobą z wielkim poczuciem humoru i sporą dozą dystansu do swojej osoby :) Mimo młodego wieku posiada imponującą ilość wydanych przez siebie książek, ponieważ w swoim dorobku literackim posiada aż 9 powieści. Już niebawem autorka uraczy czytelników swoją najnowszą powieścią pt.” Przebudzona”, która z pewnością znajdzie się na mojej półce.
                                                                               ***
Wyniki konkursu z "Przeklętą"

Książkę zdobywa:
Weronika Katarzyna Mociur

Gratulacje!

8 komentarze:

 1. Jeszcze nie zapoznałam się z książkami tej autorki, ale po tym poście nabrałam na nie ochoty :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przyznam, że nie spotkałam się z twórczością pani Igi, ale muszę to nadrobić. Jest naprawdę osobą z poczuciem humoru, ale też pomysłową. Uświadomiła mi wiele ważnych rzeczy odnośnie pisania, dzięki pytaniom fanów, za co jestem jej wdzięczna. ♥
  Ten post jest bardzo ciekawy i mam nadzieję, że nie jest on ostatnim z tej serii, bo z chęcią poczytam więcej. Chociaż łatwo nie jest z jego przygotowaniem, więc również doceniam tutaj twoją pracę, kochana, bo gdyby nie Ty, ten post by nie powstał. :D
  Pozdrawiam Lex May

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny wywiad, aż mam ochotę zapoznać się z twórczością pani Igi :)
  Gratuluję zwycięzcy!
  Pozdrawiam, Daria z book-night

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawy wywiad, nic tylko sięgać po książki :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie znałam wcześniej tego nazwiska, ale pani wydaje się bardzo miłą osobą i chciałabym poznać jej twórczość :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawy wywiad! Fajnie, że postanowiłaś coś takiego zrobić ;)

  Pozdrawiam, febliki

  OdpowiedzUsuń
 7. Igę Wiśniewską znam, pewnie! Chociaż przeczytałam dopiero jedną jej książkę - która mnie zresztą konkretnie rozwaliła od środka.
  Podziwiam za to, że autorka siada i po prostu pisze bez konkretnego planu. Ja tak ostatnio nie potrafię. Muszę zawsze planować sobie fabułę :o. Potem w trakcie ewentualnie ją zmieniam, coś dodaję.
  Bardzo fajny wywiad. Widać, że Iga (przepraszam, nie napiszę, że pani, bo jesteśmy w tym samym wieku XD!), jest szczera. Jej odpowiedzi naprawdę przypadły mi do gustu c:
  Pozdrawiam i czekam na więcej takich akcji! A tak poza tym to zapraszam do siebie na konkurs :).
  #SadisticWriter

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie miałam jeszcze przyjemności zaznajomić się z lekturą od tej pani. :)
  Buziaki,
  StormWind z bloga https://cudowneksiazki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoje odwiedziny. Skoro jesteś już tutaj, będzie mi miło jeżeli zostawisz po sobie komentarz :)

© Pośredniczka książek, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena